Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the yith-footer-banner domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/resavskipostonos/public_html/wp-includes/functions.php on line 6131
Двадесет година оцењивања вина у Црквенцу |
Spread the love

          Подручје Доње Ресаве одавно је познато по производњи квалитетног вина. Преци су садили винограде после наредбе кнеза Александра Карађорђевића 1849. године, а већ 1872. године свих 165 домова имало је по виноград. Према старим подацима из пописа и воћарство је имало традицију. Било је око две хиљаде стабала шљива као и седам казана за печење ракије, а само две воденице. Српско пољопривредно друштво и Задружни савез хватали су корак са Европом и 1894. године формирали су прву земљорадничку задругу. Три године касније основана је Земљорадничка кредитна задруга са Задружним домом.

Драган Миловић шеф комисије оцењује вино.

         Напредни преци изградили су подрум за прераду грожђа у Црквенцу. Већ 1933. године црквеначко виногорје бројало је милион чокота чиме је почео развој виноградарства. Црквеначки виноградари и калемари постали су познати и признати у овом делу Србије.

Миодраг Спасојевић организатор манифестације посматра оцењивање.

           Ни после 80 година потомци се нису одрекли традиције гајења винове лозе и производње вина. Традиционално већ 20 година стручна комисија оцењује квалитет вина. Такмичење је повод да се о Светом Трифуну виноградари породично окупе и друже. Оцењивање вина одржано је у задружном дому подигнутом 1936. године. Стручна комисија оценила је 73 узорка. Општи је утисак да је прошла година била једна од најбољих у протеклке две деценије. Комисија из Земуна је радила у саставу: Драган Миловић, Роса Ивковић и Дуле Лежаја.

          И на овој дегустацији домаћини из Црквенца показали су се као добри произвођачи вина које углавном користе за сопствене потребе. Свечаност проглашења најквалитетнијих вина одржаће се 12. фебруара са почетком у 14 часова у задружном дому. Тада ће бити додељене и специјалне захвалнице за 20 година манифестације и залагање за очување традиције.

          Интервју са председником комисије, Драганом Миловићем, можете погледати у следећем видеу.

Текст: Д. К. Ђ.

Фотографија: Д. С.

Admin

Recent Posts

Положени венци у Црквенцу поводом устанка против фашизма

Месни одбор СУБНОР-а Црквенац, поводом седмог јула Дана устанка против фашизма положио цвеће на спомен…

2 године ago

Анастасија Обреновић ниже медаље

Анастасија Обреновић из Свилајнца, ученица VI разреда ОШ „Јован Јовановић Змај“ Свилајнац  до сада је…

2 године ago

Додељена спортска опрема фудбалским клубовима

Опрему добило 7 фудбалских клубова На игралишту „Зелени вир“ у Грабовцу крајем маја додељени су…

2 године ago

Промоција књиге „Трећи век Основне школе у Свилајнцу (1808 – 2018)“

        У Основној школи „Јован Јовановић Змај“ Свилајнац, недавно је одржана промоција књиге „Трећи век…

2 године ago

Велико признање Културно -просветне заједнице Србије – Вукова награда Миомиру Нешићу

  Велико признање Културно -просветне заједнице Србије. Вукова награда Миомиру Нешићу. Поводом 60 година Културно-просветне…

2 године ago

Промоција књиге „Трећи век Основне школе у Свилајнцу (1808 – 2018.)“

У Основној школи „Јован Јовановић Змај“ Свилајнац, недавно је одржана промоција књиге „Трећи век Основне…

2 године ago

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/resavskipostonos/public_html/wp-includes/functions.php on line 5481