Престоница Андалузије је Севиља. Налази се на југу земље и са скоро милион становника четврти је по величини град у Шпанији. Карактерише је медитеранска клима са просечним годишњим температурама од 18 степени. Позната је по Севиљском берберину, кориди, као родно место Дон Жуана али и место гдеје први пут изведена опера Кармен. Од Атлантског океана удаљена је 50 километара а са њим је повезана преко реке Гвадалкивир која је вековима била главна лука и светски центар. Сва роба која је довожена из новог света, па чак и намирнице као што су кромпир, парадајз, дуван, морала је да прође кроз Златни торањ који је на обали реке. На пут око света одатле су кренули Магелан и Веспучи. Данас је ту смештен Поморски музеј у којем се чува историјско наслеђе. Са његовог видиковца пружа се поглед на целу Севиљу и њене знаменитости.

Севиља је данас привредни, културни и финансијски центар Андалузије. Где год да кренете бићете одушевљени лепотом града и туристичком понудом у којој се преплићу разне културе, од Феничана, Римљана, Мавара до Хришћана. Све различитости савршено су уклопљене у целину.
Градом доминира катедрала, по величини трећа на свету и звоником Хиралда високим 98 метара који је настао од минарета. Већина цркава у Андалузији настало је реконструкцијом џамија па тако и ова катедрала. У њој се налази највећи олтар на свету у који је уграђено више од две тоне злата. Ту су и најстарије оргуље, а катедрала поносно чува и Колумбов гроб.




Насупрот катедрали налази се чувена маварска палата Алказар. Раскошне палате Арапи су подигли у периоду од 12-14. века а хришћански владари наставили су проширење и уређење вртова. Потребно је неколико сати да би се обишла ова краљевска резиденција са Вртом песника, Салоном амбасадора, Двориштем дама, Лављим вратима.


Дух града најбоље се може осетити у шармантној јеврејској четврти у којој су уске уличице са шареним старим кућама, цветним балконима и сувенирницама.



Једна од најимпресивнијих туристичких локација је фасцинантни Шпански трг. Смештен је у оквиру парка Марије Лујзе а подигнут је 1929.године. Трг оставља без даха својом грандиозношћу, ширином платоа са фонтаном, мостићима над каналом где се туристи превозе гондолама. Велелепна палата подигнута у неомаваском стилу украшена керамиком и клупе по ободу у којој су шпански градови и провинције израђени у мозаику од мајолике дају посебан шарм прелепом Шпанском тргу.



Архитектура целог града је импресивна. Свуда се може видети мешавина стилова и култура народа који су владали на овом простору. Најбољи утисак о граду може се стећи ако га обилазите пешке. Раздаљине нису занемарљиве али ако се време добро испланира много тога се може обићи. За све што је вредно видети улазница се плаћа. Карту за Алказар најбоље је купити преко интернета јер ћете избећи огромну гужву . Улаз је 12,5 евра. За обилазак катедрале издвојићете 10 евра а за обилазак кориде осам евра.


Постоји изрека да Европа престаје тамо где почиње Андалузија, а да права Шпанија креће од Севиље. У сваком случају главни град Андалузије има много тога да понуди туристима који долазе. Људи су љубазни, предусретљиви и потрудиће се да вам боравак у Севиљи учине пријатним и незаборавним.
Текст и фото: Д. Коваћевић-Ђорђевић



















