24. Дани српскога духовног преображења

accelerated-mobile-pages
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/resavskipostonos/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121themezee-widget-bundle
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/resavskipostonos/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121yith-footer-banner
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/resavskipostonos/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121У Свилајнцу је осим градског фолклорног ансамбла, јесенас основано ново фолкорно друштво са називом „Доња Ресава“. Детаљније
Аматерски позоришни живот у Свилајнцу има дугу традицију, а од 1996 године ова грана стваралаштва се континуирано развија. У Свилајнцу је недавно отворено и Омладинско – Аматерско позориште „ММаска“. Детаљније
У Центру за културу премијерно je изведена представа Драмског студија „Маска“ и Канцеларије за младе „Новогодишња чаролија“. Детаљније
У Плажанском храму у присуству многобројних верника прослављена је црквена слава Преподобна мати Параскева у народу позната као Света Петка.
Чланови Драмског студија „Маска“ из Кушиљева недавно су у радно обележоли четири године постојања. Ови ови млади ентузијасти припремају нову представу, а глумац Младен Миљковић покретач овог студија упознао нас је са радом ове креативне дружине. Детаљније
Нови Сад је недавно био домаћин једне несвакидашње и дуго припремане манифестације под називом «Велико коло за Гиниса». Овај не само српски већ и светски догађај припреман је од октобра прошле године када су своје учешће потврдили и играчи из Стењевца и Плажана код Деспотовца, али и ансамбали из Јагодине, Параћина и Ћуприје. Играчи су од организатора добили упутство и видео материјал три кола која ће играти на манифестацији, како би на дан догађаја сви сложно одиграли.
Дан манифестације је дошао, у Новом Саду је све било спремно, а у Српску Атину у раним јутарњим часовима допутовали су пријављени ансамбли из Поморавља и Ресаве, региона и дијаспоре. Гости су били распоређени по Новосадским школама, добили су акредитације а након тога представили се и неком од многобројних игара са фолклорног репертоара.
У поподневним часовима, шаренило ношњи различитих крајева прекрило је четири улице у Новом Саду, затворен је фолклорни круг, у коме се сложно држало за руке више од 12.000 играча. На почетку поједини учесници су подигли плакате на којима је писало «Стоп Дијабетесу» са циљем да упозоре на ову опаку болест. Након обраћања члана градског већа за културу Вање Вученовића, председнице Скупштине града Јелене Црногорац и иницијатора манифестације Милана Веселиновића, после химне манифестације, почело је обарање Гинисовог рекорда. Играчи у исплетеном ланцу дугом шест километара, сложно су играли Велико бачко коло, катанку и ужичко коло. Непосредно пред крај ужичког кола публика је почела све снажније да бодри играче. У магли зноја пљуштао је аплауз када се најдужим колом проширила вест да су оборили светски рекорд. Тај успех прославили су игром, али овај пут прикључила им се и публика.
Чланови КУД-а «Ресава» из Стењевца кажу да су задовољни наступом на овом светском догађају.
– Не постоје речи које би дочарале нашу част што смо и ми били део несвакидашњег догађаја. Било нам је лепо, организације је била добра, тако да немамо на шта да се пожалимо. Само да кажемо, једно дивно искуство да причамо наредним генерацијама, каже Златана Димитријевић Павловић представница ансамбла из Стењевца.
Играчи ансамбла из Плажана рекли су да је ово велики успех њиховог ансамбла и да је ово велико искуство.
– Манифестација је била предивна, публика је била веома срдачна и били су нам велика подршка. Част нам је било да учествујемо у обарању светског рекорда у најдужем колу и будемо делић историје, кажу ови разиграни момци и девојке.
Иницијатор манифестације Милан Веселиновић се захвалио граду, спонзорима и учесницима на овом догађају који је прошао без икаквих проблема, сада следи слање видео, фото и текстуалних докумената Гинисовој комисији у Лондон, а званични резултати да ли ће овај резултат бити део Гинисове књиге рекорда сазнаћемо за годину дана, а можда и раније.
Без обзира када ће стићи званични резултати, једно је сигурно да је досадашњи Гинисов рекорд од 250 играча у најдужем колу, залагањем фолклорних ентузијаста оборен.
Међу младим играчима у ансамблу из Плажана, нашле су се и две ветеранке Радица Обреновић и Јагода Коларевић. Старија, по годинама је Јагода, али има младалачко играчко срце којим је оборила Гинисов рекорд.
– Најстарија сам у ансамблу, али то ми не смета, волим игру, песму и дружење. Моја ћерка Јована је такође данас ту и играмо у истом колу, веома сам срећна због тога и због ове лепоте која се овде сакупила. Фолклор то је нешто најлепше, а коло не броји године, рече Јагода, од радости врисну и заигра ужичко коло онако како то само искусни играчи умеју.
Фотографије: А. Пешић, З. Павловић, novosadskenovine.rs
На 82. Вуковом сабору који се традиционално одржава у Тршићу и Лозници, ове године, 16 септембра у оквиру програма под називом „Мој град“ представила се општина Деспотовац.
-Идеја и договор о учешћу Деспотовца на Вуковом сабору настали су пре годину дана, због чега је организациони одбор формиран за припрему овог гостовања, имао довољно вемена да ваљано осмисли представљање . Организација одласка на 82. Вуков сабор вођена је идејом да је ово за Деспотовац изузетна прилика и част и да треба представити туристичке и друге потенцијале,и што је у понуди сваком посетиоцу, навела је директорка Народне библиотеке „Ресавска школа“ из Деспотовца Санела Симић у име организационог одбора.
Укупно 110 учесника из општине Деспотовац представило је свој програм најпре изложбом, а касније и културно – уметничким програмом.
На платоу испред Вуковог дома културе у Лозници били су постављени штандови на којима су бојни гости из Деспотовца представили рад својих установа или удружења. Поред осталих, Народна библиотека „Ресавска школа“ је представила део своје богате издавачке делатности. Програм дана „Мој град“ настављен је получасовним наступом КУД-а „Светозар Марковић“ из Медвеђе, између чијих су кореографија млади рецитатори говорили одабране песме о Манасији и деспоту Стефану Лазаревићу. У галерији Вуковог дома, отворена је изложба слика насталих у предходним годинама на ликовној колонији „Ресава“ коју организује Центар за културу „Свети Стефан, деспот српски“. У овом истом простору, који носи име Вукове ћерке Мине, ученице деспотовачког истуреног одељења музичке школе „Владимир Ђорђевић“ из Алексинца, приредиле су мали концерт класичне музике на клавиру, што је допринело уметничком утиску овог догађаја.
Гости Лознице и Вуковог сабора били су и представници локалне самоуправе општине Деспотовац. Председник општине Дејан Ненадовић је у свом говору представио општину и најискреније се захвалио домаћинима на указаној части и гостопримству. У делегацији су били заменик председника Никола Николић и председник СО Деспотовац Ненад Јовановић.
Одушевљење је како је навела Санела Симић било на крају после наступа глумаца.
– Аматерско позориште „Ресава театар“, које ради при деспотовачком Центру за културу, извело је представу „Општа болница“, искрено одушевивши бројну публику, која је глумце наградила дугим аплаузом, и која их је неколико пута враћала на сцену.
За овогодишњи програм и организацију домаћини су похвалили општину Деспотовац.
– Домаћини Вуковог сабора исказали су најдубљу захвалност због, како су рекли, врло садржајног и богатог представљања на њиховој манифестацији, на којој би могли позавидети и много већи градови који су се промовисали у програму сабора „Мој град“. Истакли су да их је посебно одушевила изузетна организованост, као и богатство и разноликост садржаја којима се општина Деспотовац представила у овом делу Србије. Вредно је напоменути да су и домаћини и гости исказали жељу за наставком сарадње, закључује директорка Народне библиотеке „Ресавска школа“ Санела Симић.
Штандови из општине Деспотовац – за сваког по нешто
КУД Светозар Марковић из Медвеће
КУД Светозар Марковић из Медвеђе
Детаљ из представе Општа болница
Општину представљао велики број учесника
На овогодишњој манифестацији учешће су узели ЈП „Ресавска пећина“, Туристичко – спорткса организација Деспотовац, Центар за културу „Свети Стефан, деспот српски“, Народна библиотека „Ресавска школа“, свој допринос овој изузетној културно-туристичкој промоцији дали су и манастир Манасија, КУД „Светозар Марковић“ из Медвеђе, Музеј угљарства из Сењског Рудника, ученици основних школа, етно кућа „Милановић“, удружења „Плава шљива“, „Бела црква“, „Нектар“, Клуб за стара лица и пензионере при Центру за Социјални рад Деспотовац, удружења жена из Ресавице, Стењевца и Плажана и џип клуб „4 x 4“.
Фото: Ђ. Вулић М.Мирковић
У Великом Поповићу је недавно у присуству великог броја омладине,представника локалне самоуправе Деспотоваца и државног секретара из Министарства омладине и спорта Предрага Перуничића отворен Омладински клуб. Простор је квалитетно опремљен и намењен је младима из Великог Поповића и околних места. Средства за опремање просторије клуба обезбедило је Министарство омладине и спорта, а иницијатива је потекла од председника СО Деспотовац Ненада Јовановића, Канцеларије за младе и Удружења грађана „Наслеђе“.
Чланови Свилајначког Културно – уметничког друштва „Синђелић“ из Свилајнца, недавно су допутовали са петодневног наступа из Бугарске. Они су у Несебару на Међународном фестивалу фолклора игром представљали свој крај.
Чланови овог ансамбла на путовање су кренули 20 августа, а у Несебару су их поред занимљивости краја, затекле и временске неприлике, које су се задржале три дана, кажу они. На фестивалу, разиграни играчи представили су се играма са Старе планине, која је на неколико фестивала посебно похваљена. Чланови ансамбла који је потекао из некадашње певачке групе „Поклич“ су се са фестивала вратили 25 августа пуни утисака, како кажу, ово је за њих било једно лепо искуство које ни лоше време није успело да поквари.