Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the yith-footer-banner domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/resavskipostonos/public_html/wp-includes/functions.php on line 6131
ДУШАН ОБИЂАНОВИЋ ТРЕЋИ ПУТ ПЕШИЦЕ ДО ЧЕГРА |
Deprecated: WP_Dependencies->add_data() је позван са предметом који је застарео почев од издања 6.9.0! IE conditional comments are ignored by all supported browsers. in /home/resavskipostonos/public_html/wp-includes/functions.php on line 6131

ДУШАН ОБИЂАНОВИЋ ТРЕЋИ ПУТ ПЕШИЦЕ ДО ЧЕГРА

Душан Обиђановић креће пешице за Чегар
Spread the love
Spread the love

Уочи годишњице битке на Чегру

ДУШАН ОБИЂАНОВИЋ ТРЕЋИ ПУТ ПЕШИЦЕ ДО ЧЕГРА

Душан Обиђановић – Дуле Обиђан из Свилајнца у недељу 28. маја 2017. године у 10 часова од Спомен-куће Стевана Синђелића из Грабовца по трећи пут кренуо је пешице за Чегар, у част легендарног ресавског војводе, ресавских јунака и 208 година од боја на Чегру. Душан (64), спортиста, планинар, ходочасник и хуманиста (103 путао дао крв) планира да стигне на Чегар у уторак увече 30. маја 2017. године где ће га дочекати Селомир Марковић – Селе, чувар комлекса на Чегру.

Испред цркве у Грабовцу, где су се пред одлучујућу битку причестили војвода, старешине и ресавски јунаци, Душана је испратила породица Синђелић, Раде, Стојанка, Миша, Мирјана, Душан и најмлађи Стеван који је рођен на данашњи дан и добио поклоне за рођендан од присутних. Дошао је и Радетов кум Миодраг Павловић, затим Радомир Угрнић, Слободан Павловић, Ђура Синћелић и други. Мирољуб Спасојевић је Дулету донео флашу српске шљивовице из Црквеначког подрума како би је уручио Селету по доласку на Чегар, јер је војводин писар на Чегру био поп Станиша Алексић из Црквенца.

Душан Обиђановић са најмлађим Синђелићима
Душан Обиђановић са најмлађим Синђелићима
Душан Обиђановић креће пешице за Чегар
Душан Обиђановић креће пешице за Чегар

Донатори овог јединственог подухвата Душана Обиђановића је породица Синђелић из Грабовца и Удружење воћара и виноградара „Димитрије Катић“ из Црквенца. Ово необично путешествије наилази и на одобравање грађана. Тако по речима Обиђана, од Параћина па на даље многи грађани га заустављају и нуде му храну, пиће и преноћиште, а Игор из Каменице уплатио је новац за освежење у свим продавницама до Ниша.

На дан 31. маја сваке године Свилајнчани путују како би се поклонили сенима својих предака који су остали у шанцу вечно, а о томе сведочи јединствен споменик на свету саграђен од лобања храбрих Ресаваца.

Свилајнац, 28. мај 2017. год.
Текст и фото: Брана Живковић

https://www.facebook.com/postonosa/posts/1893978194195483

 

resavski postonosa

Оставите одговор

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/resavskipostonos/public_html/wp-includes/functions.php on line 5481