ОБАВЕШТЕЊЕ О РАДУ ПРИЈЕМНО-ТРИЈАЖНЕ( COVID 19) АМБУЛАНТЕ ДОМА ЗДРАВЉА СВИЛАЈНАЦ

– сваког дана од 9 до 17 сати

Ван радног времена пријемно- тријажне амбуланте пацијенте ће збрињавати СХМП ( Служба хитне медицинске помоћи)

Број телефона пријемно-тријажне амбуланте је 035/321-260.

ДНЕВНИ ИЗВЕШТАЈ ДОМА ЗДРАВЉА СВИЛАЈНАЦ О СТАЊУ У ВЕЗИ ЕПИДЕМИЈЕ

SARS-2 COVID 19 на дан 21 .07.2021.год.

Од почетка епидемије COVID 19, која је проглашена 16.03.2020.год. до данас на територији Општине Свилајнац регистрован је:

1896 пацијента позитивних на COVID19 – у последња 24 часа :

0 позитивна ( 30 тестирана)

– 60 преминула

– 1834 пацијента је излечено(0 у последња 24 сата)

– 0 на болничком лечењу

2 у кућној изолацији

Број прегледа у пријемно-тријажној амбуланти јуче 20.07.2021.г је 6 .

в.д. директор

 

Др.мед. Валентина Ђорђевић

специјалиста епидемиологије

Расте број заражених у Свилајнцу

Расте број заражених у Свилајнцу

Хероји данашњице
Дом здравља на великом испиту

Расте број заражених у Свилајнцу

Расте број заражених у Свилајнцу 
Свакодневно велики број грађана  тражи помоћ због здравствених проблема од последица Ковида 19.
Оформљена је једна, а затим и друга Ковид амбуланта како би се што брже реализовали прегледи
и смањила чекања.

Детаљније

Сложена епидемиолошка ситуација у Свилајнцу

          Расте број заражених  

              Дом здравља Свилајнац свакодневно објављује информације о броју прегледа, заражених, смештених на болничко лечење и кућну изолацију. У последња 24 часа у Свилајнцу је регистровано 15 позитивних тако да се тренутно 16 особа на болничком лечењу и 168 у кућној изолацији. Број прегледа у пријемно – тријажној амбуланти јуче 26.11.2020. године био је 70.

Covid ambulanta.

           Заражених има у локалној самоуправи, јавним предузећима, међу медицимарима, образовним радницима. Мало је заражених међу школском децом од чега је већи број из других места на школовању у Свилајнцу. Повећање броја заражене деце регистровано је после мини распуста. Епидемиолошка ситуација се мења на дневном нивоу. На препоруку Завода за јавно здравље из Ћуприје, а због повећаног броја оболелих радника Предшколска установа „Дечија радост“ неће радити у наредних 14 дана.

          У општини је због пораста заражених уведено ванредно стање. Повећана је дезинфекција улица, тргова и улаза у зграде.

           Запослени у Дому здравља улажу максималне напоре да се изборе са свакодневним притиском великог броја нових пацијената. Формиране су две Ковид амбуланте и терапијски део. Има довољно опреме за безбедан рад, а једна од погодности је да није регистровано присуство сезонског грипа.

             Смањење броја контаката, придржавање мера и одржавање личне хигијене је пут ка смањењу заражених и излагању ризику.

Будимо одговорни, сачувајмо себе и друге.

Р. П.

Дом здравља Свилајнац информише грађане

          Да би становници општине Свилајнац били правовремено и истинито информисани о броју регистрованих случајева позитивних на COVID 19 Дом здравља Свилајнац отворио је профил на друштвеној мрежи Facebook. Преко ове странице објављиваће се све званичне информације и саопштења о вирусу, броју оболелих и актуелне вести. Нема сумње да ће на овај начин до грађана стићи потпуне и тачне информације.

          Према данашњем извештају од почетка епидемије до данас у општини Свилајнац укупно је регистровано 45 особа позитивних на COVID 19. Од 27.06. 2020. до данас регистровано је осморо новооболелих, од којих је троје на болничком лечењу а петоро у кућној изолацији.

Д. К.Ђ.

Фото: Д. С.

Вода је извор живота

Какву воду пијемо?

         Без воде, као најважнијег природног ресурса на земљи, живот није могућ. Приликом експлоатације воде све се више нагомилавају проблеми. Изворишта се загађују па поједини градови и општине муку муче са снабдевањем грађана водом за пиће. Светски стручњаци упозоравају да ће се ратови водити због воде. Локалне самоуправе имају значајну улогу у спровођењу заштите, спречавању загађења и планирању експлоатације. Постојећи водовод у Свилајнцу задовољава потребе по капацитету, а годинама се ради на развоју водоводне мреже према сеоским месним заједницама.

         Како би се обезбедила здрава пијаћа вода одлуком скупштине општине почела је 2007. године градња фабрике за пречишћаавање воде. Подигнут је кредит, а укупна инвестиција је била око 2,4 милиона евра. Изграђен је објекат површине 1200 квадрата и резервоар, запремине 500 метара кубних. Део купљене опреме за пречишћавање воде био је монтиран у објекат. На изворишту “Перкићево” изграђена су два артреска бунара. Са првог дубине 152 метара добија се 700 литара воде у минуту.

 Други ново изграђени бунар на изворишту „Перкићево“ новембра 2007. године.

         На овај начин, како је тада процењено, водоснабдевање би се у општини решило за наредних педесет година. Део од подигнутог кредита планиран је да се утроши за пумпе и њихову аутоматизацију, замену азбестних цеви и друге потребе. Свечано отварање фабрике воде било је предвиђено за крај маја 2008. године.

O изградњи фабрике воде у Свилајнцу писали су медији

Цитирамо вест ТАНЈУГ-а

Извор: ТАНЈУГ 12.12.2006.|

Грађани Свилајнца на пролеће 2007. године добијају нову фабрику воде, инвестиција вредна 2 мил ЕУР.

Фонд за воде Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и СО Свилајнац финансираће са око два мил ЕУР изградњу фабрике воде у тој општини, која ће бити завршена у марту или почетком априла 2007. године.

Фабрика ће бити изграђена на изворишту Перкићево, а градиће је фирма „Лад Београд“ и биће опремљена постројењима из Енглеске и Италије за елиминацију нитрата, са којим су, посебно током 2006. године, имали проблема у Свилајнцу.

Изградњом ове фабрике Свилајнац ће добити здравију и питку воду, а решиће се и проблем водоснабдевања за период дужи од 20 година.

Наставиће се…

Р. П.

У Поморавском округу covidom 19 заражено 482 лица – 20. 04. 2020.

coronavirus

И даље највећи број је у Ћуприји 215, Параћину 130, Јагодини 102, Свилајнцу 16, Деспотовцу 12 и Рековцу 7.

coronavirus

Комуналне службе у Ресави предузеле су мере дезинфекције тргова, улица, простора око домова здравља и других места где се окупља највећи број грађана. Солидна је снабдевеност продавница, а поједини произвођачи поврћа се сналазе и производе продају путем интернета. Код произвођача у сточарству проблеми су пласмана јагњади, телића и прасића. Најављено отварање пијаца умногоме ће помоћи пољопривредницима да наплате вишемесечни рад.

Показало се да „гастарбајтери“ нису донели заразу у овај део Поморавља, иако су појединци страховали. Велика већина грађана је поштовала предвиђене мере Владе Србије.

Недостатак потпуних информација на једном месту, на пример сајту општине, стварају могућност за манипулације и нагађања. И даље нема података на једном месту о дефицитарним средствима и где се набавити. У Свилајнцу се често на званичним сајтовима појављују вести појединих медија, а не званични подаци. Има и оних који се жале да, иако испуњавају услове, нису добили помоћ.

У наредном периоду најављена је либерализација мера. Уз максимални опрез и примену средстава заштите полако ће се нормализовати живот.

Р. П.

Правилним одабиром и припремом намерница штитимо организам – Др. Татјана Лаловић – Тоскић

Исхрана и здравље

Шта је, у ствари, брза храна?

         Кад говоримо о здравој исхрани, не можемо а да не поменемо опасности од „брзе хране“. Шта је, у ствари, брза храна? На ово питање има више од једног одговора. Прво што бисте помислили „то је храна спремана на брзину“. Али, има нешто друго што је интересантно у процесу искоришћавања хране коју поједемо. Ради се о брзини којом та унета намирница ослобађа енергију у нашем организму, прецизније, колико брзо подиже глукозу (врста шећера) у крви. Мерењем у експерименталним условима установљено је да једна иста намирница увек на исти начин (истом брзином) подиже глукозу у крви, тако да је та особина за сваку намирницу изражена бројем и назива се гликемијски индекс (ГИ). Што је ГИ намирнице виши, бржи је раст глукозе који та намирница изазива конзумацијом. Овај индекс има распрострањену примену у исхрани дијабетичара, спортиста, реконвалесцената, гојазних, потхрањених и других. На пример, гликемијски индекс глукозе је 100 и зато се даје дијабетичарима који су у хипогликемији (стање у коме глукоза пада испод доње границе, односно испод 4 милимола по литри).

Др. Татјана Лаловић – Тоскић

Када смо гладни, почнемо, осим бола у горњем делу трбуха, да осећамо и благу дрхтавицу, главобољу, нервозу. Глад нам не диктира празан желудац, већ пад шећера у крви. Ако смо добро огладнели, наш панкреас (гуштерача, орган смештен иза желуца, попречно уз кичму) је већ припремио добру залиху инсулина тако да чим почнемо да једемо, рефлексно се из панкреаса лучи инсулин чији је задатак да „уводи“ глукозу у наша ткива и да на тај начин даје енергију за кретање, интелектуални рад, физиолошке процесе.

Наравно, у физиологији људског организма (наука о функционисању нашег тела), није баш све тако једноставно, постоје ту још неки параметри, као што су гликемијско оптерећење и инсулински индекс, али о томе други пут.

Ако желимо да не добијамо масно ткиво (баласт) и да имамо довољно енергије током дана (а да не огладнимо брзо), треба да избегавамо намирнице које су на бази белог брашна, белог шећера, масноћа.

За правилну исхрану предлажем рецепт за хлеб који ће вам помоћи да имате дужи осећај ситости током дана.

Рецепт за хлеб

1 кг БРАШНА (МЕШАНО, ИНТЕГРАЛНО 2/3 И БЕЛО 1/3)

4 КАШИКЕ ЉУШТЕНИХ СЕМЕНКИ СУНЦОКРЕТА

4 КАШИКЕ МЛЕВЕНОГ РОГАЧА

1 ПРАШАК ЗА ПЕЦИВО

1 КЕСИЦА СУВОГ КВАСЦА

РАВНА КАШИЧИЦА ШЕЋЕРА (ПО МОГУЋСТВУ СМЕЂИ)

РАВНА КАШИЧИЦА СОЛИ (МОРСКА ИЛИ ХИМАЛАЈСКА)

ДОДАТИ ТОПЛУ ВОДУ, МЕШАТИ КАШИКОМ

НА КРАЈУ ДОДАТИ 2 КАШИКЕ СИРЋЕТА

МАСА ТРЕБА ДА БУДЕ ГУСТА, АЛИ КАД СЕ СУД ОКРЕНЕ, ДА ПОЛАКО КЛИЗИ У ПЛЕХ

ПЛЕХ ВЕЛИЧИНЕ „ЂУВЕЧ ПЛЕХА“ НАУЉИТИ И ПОСУТИ БРАШНОМ (МОГУ СЕ КОРИСТИТИ И ГЛИНЕНЕ ПОСУДЕ ОД КИСЕЛОГ МЛЕКА)

МОЖЕ СЕ ПОСУТИ СУСАМОМ ОДОЗГО

ОСТАВИТИ 15 МИНУТА ПОКРИВЕНО ВЛАЖНОМ КРПОМ, НА ТОПЛОМ МЕСТУ.

ПЕЧЕ СЕ ПОЛА САТА НА 200о

У ванредним условима, када проводимо знатно време у кући, посветимо се правилној исхрани. На тај начин ојачаћемо организам да се успешније избори са свим изазовима које је ово пролеће донело.

Др. Татјана Лаловић – Тоскић

Ванредно стање – мере и резултати

Ванредно стање - мере и резултати

Ванредно стање – мере и резултати

Првозаражени пацијент из Свилајнца оздравио

          Свилајнчани углавном поштују забране кретања и одговорно се понашају. Има изузетака који су адекватно санкционисани. Како је пренео Танјуг почетком марта локални челници били су уплашени да ће велики број пристиглих „гастарбајтера“ донети и заразу. Ту вест пренели су и други медији. Наши земљаци прозвани су да се не придржавају мера самоизолације и да су дошли у незгодном тренутку. Већина их је дошла јер су у иностранству остали без посла и средстава за плаћање високих кирија. Љутила их је прозивка да ће они бити извор заразе, а кулминација на друштвеним мрежама уследила је после првозараженог пацијента у Свилајнцу. У јавност су, несмотрношћу појединаца, допрли подаци о личности, чија је фамилија трпела разноразна узнемиравања. Чак је једна локална тв покушала да направи и разговоре са родбином што су они одбили.

Та особа се успешно опоравила и вратила кући. У међувремену, објављено је у појединим медијима да је заражен и један медијски радник што је поново створило могућност у чаршији да идентификује о коме се ради. На овакве пропусте упозоравао је и заштитник грађана који је тражио да се поштује заштита података о личности. Стиче се утисак да недостатак потпуних информација на једном месту, на пример сајту општине, стварају могућност за манипулације и нагађања. Кризни штаб предузео је мере дезинфекције улица и објеката у већини месних заједница, захваљујући пожртвованом раду комуналног предузећа. У Дому здравља извршена је реорганизација, којом се у посебном објекту селектирају пацијенти. Снабдевени су свим потребним заштитним средствима којих има и у довољним количинама. Од почетка ванредног стања подељено је две хиљаде пакета помоћи социјално угроженима, инвалидним лицима и онима који су затражили помоћ због губитка посла или других разлога.

Оформљен је и центар за обавештавање у бившим просторијама Месне заједнице Свилајнац. Могло би се рећи да су продавнице добро снабдевене, а у апотекама повремено има заштитних и дезинфекционих средстава. И овде је уочено да нема података на једном месту о дефицитарним средствима и где се набавити. На пример многи лутају док нађу где могу преузети течност за дезинфекцију кућа и дворишта. Старији житељи, нарочито у селима, жале се да немају потпуних информација о много чему јер не користе електронска средства везе. Можда је за ову прилику могао да се одштампа летак са неопходним упуствима. Има и оних који се жале да, иако испуњавају услове, нису добили помоћ.

Ванредно стање - мере и резултати
Апотека која ради до 17 часова.

Апотека која ради до 17 часова.

Пијаца која је превентивно затворена.

Крива Чаршија пуста и у време кретања. Нужно излазе само они којима су потребне намирнице или друге потрепштине.

Трг Маре Ресавкиње без шетача.

Немамо података колико се тачно вратило наших из иностранства, али је чињеница да је корона вирус оживео села.

Епидемија ЕУ, какава се не памти, вратила их је кући.

На евиденцији Националне службе запошљавања Филијале Јагодина која обухвата ниво Поморавског Округа (стање на дан 29.02.2020. године) евидентирано је 22.407 незапослених лица, од тога 12.026 чине жене. У посматраном периоду за општину Свилајнац евидентирано је 1.484 незапослена лица, од тога је 805 жена.– Учешће лица без квалификација и нискоквалификованих (I и II степен стручне спреме) износи 661 лице, са средњом стручном спремом (IIIV степен) је 657, док је са вишим и високим образовањем (VIVIII степен) 166 незапослених. Колико ће наших повратника остати на својим огњиштима и потражити посао у Србији видећемо у наредном извештајном периоду.

Ванредно стање - мере и резултати
Старији поштују карантин, жељни сунчеве светлости, излазе на своје прозоре.

Ванредно стање - мере и резултати
Превентивно, контакт са потрошачима смањен на најмању могућу меру.

Према подацима које су челници општине изнели појединим медијима на дан 8.априла заражено је седам лица. Двоје пацијената имају тежу клиничку слику и налазе се у болници у Ћуприји и Београду. Преостали код којих је потврђен корона вирус су добро. Према оваквом стању може се закључити да су се житељи општине одговорно понашали нарочито они који су дошли из иностранства. Сигурно је и да су мере дезинфекције дале одговарајуће резултазе.

Фотографија: Д. Станисављевић

Р. П.